Beleef de bronsttijd van dichtbij in het Weerterbos
Het is weer zover, een van mijn favoriete natuurfenomenen van het jaar: De bronsttijd van de edelherten. Dit bijzondere spektakel vindt elk jaar plaats van half september tot ongeveer half oktober. In Hart van Limburg is het Weerterbos in deze periode the place to be.
Een frisse herfstochtend
In alle vroegte ging ik op pad naar het Weerterbos. Je merkt dat de herfst echt is begonnen. De ochtenden zijn een stuk frisser en de bomen beginnen te verkleuren. Vandaag begon de ochtend erg bewolkt. Geen grondmist en geen ochtendzonnetje, ook dat hoort bij de herfst. De stilte van de natuur wordt af en toe doorbroken door het roepen van vogels. Vanuit de uitkijktoren, die uitkijkt over de grote weide, is de kans het grootst om edelherten te spotten. Je hoort ze al van ver, maar ze laten zich niet altijd meteen zien.

Edelherten spotten vanaf de uitkijktoren
Vanaf de uitkijktoren kijk ik uit over de open vlakte. Ik was zeker niet de enige die dit bijzondere natuurfenomeen graag wilde bewonderen deze ochtend.In de verte beweegt ineens iets. Een groepje herten rent door de weide. Ik pak mijn verrekijker en zie hoe de vrouwtjes (hindes) het op een lopen zetten zodra een mannetje luid burlend achter hen aanjaagt, begrijpelijk. Dit is zijn manier om indruk te maken, niet alleen op de vrouwtjes, maar ook op de andere mannetjes in de buurt. Zijn roep klinkt laag en krachtig, alsof hij de hele omgeving wil laten weten dat dit zijn terrein is.

Meer dan alleen burlende herten
Ook los van de burlende herten is het Weerterbos de moeite waard om te verkennen. Je kunt er allerlei vogels spotten, van spechten tot roodborstjes, en in de omliggende weides lopen vaak paarden te grazen. De bomen die langzaam verkleuren, de geur van natte bladeren en het bos ligt vol kastanjes en eikels, typisch herfst. Het is een fijne plek om gewoon even rustig rond te kijken en te genieten van alles wat je onderweg tegenkomt.
Het Weerterbos maakt deel uit van het UNESCO Mens & Biosfeergebied KempenBroek, een grensoverstijgend natuurgebied dat zich uitstrekt over Nederland en België. Je kunt er mooie wandelingen ondernemen; van korte routes door het bos tot langere tochten door heide, moeras en open veld.
Praktische tips voor je bezoek
Wil je dit spektakel zelf meemaken? De bronsttijd loopt nog tot ongeveer half oktober. De meeste activiteit zie je in de vroege ochtend of rond zonsondergang.
- Locatie: het Weerterbos ligt tussen Weert en Nederweert en is goed bereikbaar. Parkeren kan aan de Heugterweg, vlak bij de uitkijktoren.
- Neem een verrekijker mee, zodat je de herten goed kunt zien.
- Kleed je warm aan, want het kan fris zijn op de toren, zeker in de vroege ochtend.
- Wees stil en blijf op de paden. De herten zijn schuw, dus geef ze de rust die ze nodig hebben.

Maak er een compleet dagje uit van
Na een frisse ochtend in de natuur is het heerlijk om even op te warmen bij een van de gezellige plekjes in de omgeving. Bijvoorbeeld bij De Sluis, Hostellerie Munten of bij Domein Laurabos waar je terecht kunt voor koffie met vlaai of een lekkere lunch.
Combineer je bezoek met een wandeling door het natuurgebied of breng een bezoek aan Natuur- en Milieucentrum De IJzeren Man waar je meer leert over het landschap en de dieren die hier leven.